To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

rehabilitacja po udarze mózgu

 

Nasze propozycje wsparcia znajdziesz w naszej zakładce "zakresy pomocy".

 

Rozwiązania, które proponujemy nie wyręczą nikogo w opiece ale mogą tę opiekę ułatwić - zajrzyj do zakładki "zakresy pomocy".

 

Ideałem jest zorganizowanie opieki w domu rodzinnym, opieki zarówno osobowej jak i sprzętowej - ten model opieki może być niestety dość kosztowny, kosztowny szczególnie gdy konieczną jest komercyjne zatrudnienie wykwalifikowanej opieki pielęgniarskiej i fizjoterapeutycznej z powodu takiego że opieka w ramach NFZ lub w ramach struktur pomocy społecznej bywa niedostępna.

 

Najlepsze tło dla zrozumienia tematu daje lektura artykułu prasowego z tygodnika "Przegląd" z grudnia 2015 r. - kliknij tutaj.

 

Jak powszechnie wiadomo aby rehabilitacja poudarowa była skuteczna to nierzadko poza dobrą opieką pielegniarską i fizjoterapeutyczną konieczny jest także udział psychologa, logopedy, dietetyka - najważniejszym bywa jednak udział dobrze do tego przygotowanej osoby bliskiej choremu.

 

Z tytułu ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz z tytułu bycia mieszkańcem danej gminy przysługuje zarówno prawo do świadczeń refundowanych przez NFZ jak i do pomocy ze strony pomocy społecznej.

 

 

wsparcie NFZ

 

Po udarze mózgu w Polsce - pacjent odratowany ale nadal niesamodzielny i wymagający natychmiastowego kontynuowania rehabilitacji uzyskuje wypis z oddziału neurologicznego oraz skierowanie na szpitalny oddział rehabilitacji neurologicznej.

 

Rehabilitacja po udarze mózgu bardzo często jest decydującym czynnikiem o tym czy nasz poudarowy podopieczny będzie pełnosprawny czy niepełnosprawny.

Warto podjąć aktywne starania o to by zaraz po opuszczeniu oddziału neurologicznego podopieczny został przyjęty na oddział rehabilitacji neurologicznej, oczywiście najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania ale jeżeli nie jest to możliwe to gdziekolwiek indziej w Polsce.

 

Lista placówek opieki zdrowotnej mających podpisany z NFZ kontrakt na całodobową szpitalną rehabilitację neurologiczną - kliknij tutaj, oczywiście po zmianie filtra wyszukiwania mozna znaleźć placówki w różnych województwach.

Przybliżony czas oczekiwania na przyjęcie pod opiekę w ramach świadczeń NFZ można sprawdzić tutaj.

 

Jesli chodzi o rehabilitację neurologiczną w warunkach domowych to można na ten temat uzyskać informacje bezpośrednio w NFZ , prawdopodobnie jednak ta forma wsparcia nie jest dostatecznie rozwinięta w ramach refundacji NFZ...

 

W ramach NFZ masz także BEZPŁATNĄ możliwośc otrzymania na własność specjalnego wózka inwalidzkiego.

Zgodnie z prawem jeżeli pacjent jest połowicznie sparaliżowany to lekarz powinien mu zlecić a NFZ przyznać wózek inwalidzki specjalny (to nie jest zwykły wózek inwalidzki) - więcej na ten temat:

  1. kliknij tutaj
  2. kliknij tutaj

 

 

wsparcie pomocy społecznej i PFRON

 

Wsparcie opiekuna w opiece domowej nad podopiecznym obłożnie chorym - najlepiej o ofercie tej instytucji dowiedzieć się w ośrodku pomocy społecznej właściwym wg miejsca zamieszkania.

 

Beneficjentem dofinansowań ze środków PFRON może być niepełnosprawny najlepiej niezamożny.

 

Instytucje do których możesz wnioskować o dofinansowania ze środków PFRON:

  • powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR) - gdy jesteś mieszkańcem powiatu ziemskiego
  • ośrodki pomocy społecznej - gdy jesteś mieszkańcem powiatu grodzkiego

Gdy opieka domowa nie wchodzi w grę to rozwiązaniem jest umieszczenie podopiecznego poudarowego  w całodobowej placówce pomocy społecznej (dom pomocy społecznej) posiadającej dział rehabilitacji. Rehabilitacja w domach pomocy społecznej (DPS) o profilu dla osób przewlekle somatycznie chorych albo o profilu dla osób w podeszłym wieku najczęściej jest i ma doświadczenie w terapii przypadków poudarowych.

 

Zasady umieszczenia w domu pomocy społecznej - kliknij tutaj

 

Pewną fikcją często kreowaną przez niektóre większe gminy miejskie (Warszawa, Kraków, Poznań etc.) jest brak miejsc w domach pomocy społecznej; dzieje się tak bo gminy te nie chcą płacić za pobyt swojego mieszkańca w domach prowadzonych przez inne gminy. W gminach ościennych najczęściej te miejsca są a już z pewnością można je znaleźć w gminach wiejskich lub mniejszych miastach powiatowych odległych powyżej 30 km od gminy wielkomiejskiej.

 

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej jeżeli w ciągu 3 miesięcy własna gmina nie zaoferuje wnioskodawcy spełniającemu ustawowe przesłanki miejsca w domu pomocy społecznej na swoim terenie lub w pobliżu to wnioskodawca ma prawo żądać skierowania do domu pomocy społecznej w innej gminie lub powiecie gdzie są wolne miejsca.

 

 Często podopieczny jest autentycznie obłożnie chory i niepełnosprawny a instytucje publiczne są niedostępne dla Niego (kolejki lub/i absurdalne kryteria przyjęcia pod opiekę) - czyli mamy tak zawane "nieprzyjazne Państwo" - można interweniować np. tutaj lub tutaj lub/i spróbować skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej - kliknij tutaj

 

Jeżeli mimo starań przegrasz w nierównej walce z systemem a nie stać Cię na poudarową rehabilitację komercyjną... w sieci pojawiły się panele wirtualnej rehabilitacji tutaj i tutaj lub tu

 

Ponadto warto kliknąć też tutaj.

 

Lepsza namiastka rehabilitacji niż nic... dobrze że jest internet  ( :

 

 

Spośród naszych propozycji sprzętowych trudno wskazać jedną która byłaby najbardziej przydatna w rehabilitacji poudarowej - wyboru powinien zawsze dokonać fizjoterapeuta prowadzący rehabilitację u podpiecznego.

 

Nasze propozycje wsparcia znajdziesz w naszej zakładce "zakresy pomocy".